Çalışma Saatleri : 08:30 / 18:00
Merhaba. Hoşgeldiniz. Giriş Yapın veya Yeni Hesap Açın.

Tıbbi Atık Çöp Kovası

Tıbbi Atık Çöp Kovası

Tıbbi Atık Çöp Kovası

Tıbbi atıkların kontrol altına alınması konusu dünyada ilk kez 1980’lerde ABD’de gündeme gelmiştir. Toplum sağlığı için son derece önemli olan tıbbi atıkların bu iş için üretilmiş tıbbi atık çöp kovalarında toplanmaları gerekir. Tıbbi atık çöp kovaları, atıkların zararlı etkilerini en aza indirecek ve toplum sağlığına zarar vermelerini engelleyecek şekilde hazırlanmış ürünlerdir.

Tıbbi atık çöp kovası kullanmanın en önemli nedeni hastane atıklarını diğer atıklardan farklı kılan bazı özelliklerinin olmasıdır.  Öncelikle hastane atıklarının ciddi bir enfeksiyon kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, radyoaktif ve kimyasal madde atıkları da hastane atıkları içinde önemli bir yer tutar. Hastane atıkları uygun yöntemlerle toplanıp yok edilmezlerse önemli bir enfeksiyon riski söz konusu olur. Ayrıca, iğne ucu gibi kesici veya delici atıkların tehlikeleri de atıkları toplayanlar için büyük risk oluşturur.

Hastanelerdeki atıkların tümü tıbbi atık değildir. Gıda, su ve tuvalet atıkları da hastane atıkları arasındadır. Teşhis ve tedavi sırasında ortaya çıkan atıklar, tıbbi araştırmalar sırasında ortaya çıkan atıklar, ilaç üretimi sırasında ortaya çıkan atıklar tıbbi atık kapsamındaki atıklardır. Tıbbi atıklar, infeksiyöz, kimyasal ya da radyoaktif içerikli olabilirler.

Tıbbi atıklar, sağlık personeli, tıbbi atık toplayan personel başta olmak üzere tüm toplum için risk teşkil ederler. Hastanelerden çıkan tüm atıkların çevreye zarar verme riskini en aza indiren çalışmalara atık yönetimi denir. Atık yönetimi, toplum sağlığı için son derece önemlidir. Hastanelerdeki atık yönetimi, ameliyathane ve mikrobiyoloji laboratuvarı atıkları gibi tehlikeli atıklar için ayrı bir atık programı oluşturmak, atık toplayan personelin sağlık güvenliği için gereken önlemleri almak, atıkların çevreye görüntü açısından zarar vermesini engellemek şeklinde üç temel aşamadan oluşur.

Atıkların çıkarıldığı yerde ayrılması konusu son derece önemlidir. Tıbbi atıklarının zarar verme potansiyelini en aza indirmek için öncelikle atıkların kaynak ayrımını yerinde yapmak gerekir. Çünkü atığın özelliklerini en iyi bilen kişiler atığı çıkaran kişilerdir. Kaynağında ayırma işlemi sonradan yapılacak olan tehlikeli ayırma işlemini ortadan kaldırır. İkinci bir önlem de atıkları kesici ve delici olmaları ihtimalini de göz önüne alarak taban veya yanlarından sızdırmayan kaplara koymaktır. Atıkların bulunduğu kutuların delinmeyen ve kolayca parçalanmayan malzemeden olmaları büyük önem teşkil eder. Ayrıca atık kutuları, atık toplandıktan hemen sonra, kapatılmalı ve kilitlenmelidir.

Hijyenmarket.net  ’in hastane ortamında insan sağlığını önemseyen ürünlerinden biri olan tıbbi atık çöp kovaları, tüm hastane koşullarında kullanılabilecek özelliklerde ve atıkların zararını ve sebep olacakları sorunları engelleyecek tasarımdadırlar. 5 litre kapasiteli Hijyen Market tıbbi atık çöp kovaları, üç ayrı parçadan oluşur. Kutunun kendi gövdesi, tutamaçlı ve 4 noktadan kilitlenebilir kapağı ve yine kilitlenebilen üst kapaktan oluşmaktadır. Tıbbi atık kovasının içi 57x45x48 cm ölçülerindedir.


0 Yorumlar "Tıbbi Atık Çöp Kovası"

Yorum Yazın

İsim:


Yorum: Note: HTML is not translated!

Lütfen Doğrulama Kodunu Girin: