• E Posta:
  • Telefon: 0126 442 88 99 - tarko@tarkohijyen.com

Giriş Yap


Henuz bir hesabiniz yok mu? Kayıt Ol

Hizmetlerimiz

Fare Mücadele Hizmetimiz

Fare ile mücadele hizmetimiz 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyime dayanmaktadır.

Bu canlıların yaydığı bakteriler göz önünde bulundurulduğunda, sağlık açısından önemli olduğu gibi, kemirici özellikleri dikkate alındığında da, maddi açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, farelerin görüldüğü alanlarda, açık ya da kapalı mekan olması fark etmeksizin fare ilaçlama yaptırmak büyük önem taşımaktadır.

UYARI: Fare ile doğal mücadele mümkün olmadığı gibi, bu canlıları yok edebilmenin tek yolu profesyonel ilkelere dayalı ilaçlama uygulamalarıdır.

Fare, hayvanlar âleminin birer üyesi olup kemirgenler içinde incelenen memeli bir hayvandır. Kemirgenler insanlardan sonra zeka ve üstün duyuları ile en başarılı şekilde çevreye ve her türlü ortama uyum sağlayan memelilerdir. Fareler bu yüzden diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir. Ayrıca fareler koku alma özelliği çok gelişmiş canlılardır. Hem etçil hem otçul beslenirler. İskelet sistemine sahip olan farenin vücut yapısı gelişmiş bir haldedir.

NOT: Fareler grup davranışını benimsediklerinden, fare ile mücadele için basit yöntemler sonuç vermez. Zira, bir farenin zehirli yemi yedikten sonra öldüğünü fark eden diğer fareler, aynı yemi yemeyecektir.

Farelerin ayak yapıları diğer haşerelere göre çok daha fazla gelişmiştir. Bu hayvanlar, çok hızlı koşarlar. Ayakuçlarında sert tırnakları olan farelerin tırmanma özelliği de çok gelişmiştir. Fareler kendilerine tehlikede hissettiği zaman güçlü ve gelişmiş ayaklarıyla çok hızlı bir şekilde kaçarlar. Hem hızlı hareket ediyor olmaları hem de tehlikeleri kolaylıkla sezebiliyor olmaları nedeniyle fare ile mücadele oldukça zordur. Bireysel olarak alınacak bazı önlemler fare sorunları için çözüm olmaz. Fareden kurtulmak ancak fare ilaçlama ile mümkündür. Aksi halde sadece zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Fareler bir yıl içerisinde 4 - 6 defa doğururlar ve 6 - 12 adet yavru doğururlar. 2 - 4 ay içerisinde yavru fareler ergin bir fare haline gelirler. Ve üreme ihtiyacı his ederler.

En sık görünen fare türleri; ev faresi, sıçan, tarla faresi ve çatı faresidir.

FARELERİN ZARARLARI

Kemirgen sınıfının, koku alma duyuları çok geliştiği için insanların besinlerine ortak olurlar ve bu besinleri tahrip ederler. Ayrıca yediği besinlerin yanında en az on katı kadarını kirletirler. Kemiriciler gıda maddelerini kıl, dışkı ve idrarları ile kirleterek kullanılamaz hale getirirler. Kemiriciler ekili ve depolanmış ürünleri, kumaş ve inşaat malzemelerini tahrip ederler. Bu gibi farklı zararları olduklarından fare ile mücadele insan hayatı için oldukça önemlidir. İnsanlar evlerinde, iş yerlerinde karşılaştıkları farelerden kurtulmak için zaman kaybetmeden fare ilaçlama şirketleri ile görüşmelidirler. Fare ile mücadele ertelendikçe, bu canlının verdiği zararlar da artacak ve mücadelesi zorlaşacaktır.

Kemirgenler, hastalık taşıyıcıdırlar. Taşıdıkları hastalıkların en zararlısı Hanta virüsüdür. Bu virüs, yüksek ateş ve kanamalar ile meydana çıkan hastalıktır. Virüsün ilerlemesi sonucu kişilerde, kalp yetmezliği ve akciğer kanamaları ile olası hastalıklar meydana çıkması muhtemel sonuçlarındandır. Kemiricilerin bulaştırdığı diğer bir hastalık ise koyu renk kabarcıkla deride beliren ve siyah ölüm denilen veba hastalığıdır. İnsanlara veba hastalığı sıçan piresi tarafından kemiricilerden taşınmaktadır. İnsan sağlığını etkileyici zararları olduğundan fare ile mücadele asla ihmal edilmemeli ve bu konuda yardım almak için fare ilaçlama firmaları ile irtibata geçilmelidir.

İnsanlara en çok hastalık ev faresinden bulaşır. Farelerden insana bulaşan önemli hastalıklar şunlardır:

Veba hastalığı

Verem

Tifüs

Tifo

Humma Hastalığı

Paraziter Hastalıklar

Bağırsak iltihapları

Listerozis Hastalığı

Lym Hastalığı

FARELER İLE MÜCADELE

Fareler ile mücadele eski zamanlara dayanmaktadır. En sık görünen ve kullanılan yöntem ise evlerde kedi beslemekteydi. Bu yöntem, kedinin hazlı koşabilme ve uyanık olma yöntemine bağlı bir yöntemdi.

Günümüzde ise fare ile mücadele etmenin en etkili yolu Sağlık Bakanlığının kontrolü altında olan ilaçlama yöntemleridir. Küçük bir fare ısırığının bile çok zararlı olduğunu unutmamak gerekir ve fare ile mücadelemizi bu gerçeği göz önüne alarak yapmamız gerekir. Özellikle profesyonel olmayan kişilerin yaptığı bu mücadele bazen çok acı kayıpları da birlikte getirmektedir.

Fare ile mücadele yöntemin en gelişmişi kemirgen istasyonu denilen yöntemdir. Bu yöntemde farelerin kapsüle girebilecek kadar delikler bulunur ve bu deliklerin içinde zehirli yemler bulunmaktadır. Fareler bu yemi yedikten sonra istenilen başarıyı sağlamaktadır. Bu zehirli besinleri yiyen fareler zehri yuvalarına taşır. Bu yöntem yuvaları dağıtmaya yönelik bir yöntemdir. Fare ilaçlama uygulamalarından olan, fare kemirgen istasyonu yöntemi ile büyük oranda bu kemirgenler yok edilmektedir. Fare ile mücadelede mutlaka ilaçlama periyodik yapılmalı tek ilaçlamayla kesin sonuç ortaya çıkmayacağını unutmamak gerekir.

Fare ile mücadele de bireysel olarak mücadele etmeyip, profesyonel ve yasal ilaçlama şirketleri tarafından fare ilaçlama hizmeti almak gereklidir. Yasal ilaçlama şirketleri, fare ile mücadele konusunda kullandıkları etkili ve yasal fare ilaçları ve kullandıkları farklı yöntemler ile fareleri yok etmektedir. Sağlık bakanlığı onaylı olmayan ilaçları kullanmak size ve çevrenizdekilere çok ciddi sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

Oktay Kaya
12.11.2019